Menu
Web Sayfası Sponsorlarımız
BİRLİĞİMİZDEN HABER VE DUYURULAR

Yağlık Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçeği Yağı İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar

Yağlık Ayçiçeği Tohumu ve Ham Ayçiçeği Yağı İthalatında Tarife Kontenjanı Uygulanması Hakkında Karar (Karar Sayısı: 8142) 26 Ocak 2024 tarih ve 32441 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Bu karara göre; • 100 bin ton yağlık ayçiçeği tohumu, • 250 bin ton ham ayçiçek yağının ithalatı için tarife kontenjanı açılmıştır. Bu kapsamda ithal edilecek yağlık ayçiçeği tohumunda gümrük vergisi yüzde 27’den yüzde 12’ye, ham ayçiçeği yağında ise yüzde 36’dan yüzde 22’ye indirilmiştir. Karar, 15 Nisan 2024 tarihine kadar uygulanacaktır. İlgili Karar’a ulaşmak için tıklayınız.

YÖNETİM KURULUMUZDAN TMO'YA ZİYARET

Yönetim Kurulu Üyelerimiz, TMO Genel Müdürü Sn. Ahmet Güldal ve Genel Müdür Yardımcıları Sn. Muharrem Akyaka ve Ticaret Dairesi Başkanı V. Tunç Necipoğlu’nu ziyaret ederek, dünya ve Türkiye’deki yem hammadde piyasalarının güncel durumu hakkında değerlendirmelerini paylaşmıştır.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Üyemiz Erpiliç yem fabrikasında dün meydana gelen elim iş kazasını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Böylesi bir olayın tekrar yaşanmamasını ümit ederek sektörümüz adına, kazada hayatını kaybeden Melih AKKAYA’ya Allah'tan rahmet, ailesi ve yakınlarına başsağlığı dileriz.

image description

TMO MISIR ALIMLARINA BAŞLIYOR

TMO, 6000 tl/ton fiyattan mısır alımlarına başlanacağını duyurdu.

VEFAT VE BAŞSAĞLIĞI

Önceki dönemlerde TÜGEM Genel Müdürlüğü, Türkiye Damızlık ve Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Genel Sekreterliği, Ankara Halk Ekmek Genel Müdürlüğü gibi birçok görevde bulunmuş Dr. Hüseyin VELİOĞLU’nun vefatını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız.

TARIMSAL ÜRETİM PLANLAMASI TOPLANTISINA KATILDIK

Tarım sektörü ile ilgili politikaların tespit edilmesi, planlanması ve koordinasyonuna ilişkin olarak, hazırlanan Tarımsal Üretimin Planlanması Hakkında Yönetmelik taslağı ile ilgili paydaşların görüş ve önerilerinin alınması amacıyla, 20.07.2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından bir toplantı gerçekleştirilmiştir.